Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jane Austen - książki i filmy. Polecane i bestsellery

Tytuły takie jak Duma i uprzedzenie lub Rozważna i romantyczna to od dawna klasyki literatury. Dlaczego?

Jane Austen jest jedną z najbardziej znanych powieściopisarek w dziejach, a niektóre z jej książek uważane są za perły literatury już od przeszło dwóch wieków. Uważana za znawczynię kobiet i ich problemów, dzięki swojemu bystremu umysłowi i uważnemu oku daje nam poprzez swoją twórczość wgląd w życie i społeczeństwo osiemnastowiecznej Anglii. Pełne humoru i celnych uwag, skłaniające do refleksji i zmian pewnych swoich zachowań, a ponadto po prostu świetnie napisane – takie są właśnie inspirujące książki Jane Austen.

Polecane książki Jane Austen

Jane Austen - biografia

Pochodziła z dużej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa, jej ojciec był zaś anglikańskim duchownym. Rodzina, w której się wychowywała, nie należała do zamożnych, jednak jej dzieciństwo przebiegało spokojnie i bez większych niedogodności.

Warto wiedzieć!

Jane Austen przyszła na świat w grudniu 1775 roku w Steventon w hrabstwie Hampshire, znajdującym się w południowej części Anglii.

Przyszła pisarka pobierała nauki w swoim domu, przez pewien czas również w prywatnej szkole w Berkshire, hrabstwie położonym na zachód od Londynu. Dość wcześnie w toku swojej edukacji zaczęła przejawiać zainteresowanie literaturą, tak klasyczną, jak i popularną w czasach, w jakich żyła. W wieku kilkunastu lat zaczęła powoli tworzyć szkice opowiadań, z których w późniejszych latach powstać miały niektóre z jej najbardziej znanych powieści.

Perswazje Jane Austen

Pierwszą wydaną powieścią Jane Austen była Rozważna i romantyczna, która ukazała się w 1811 roku. Określona jest jako książka najbliższa czystemu romansowi spośród całego dorobku autorki, choć niepozbawiona jest wspólnych elementów z innymi z niego pozycjami. Dwa lata później ukazała się Duma i uprzedzenie Jane Austen, prawdopodobnie najbardziej znana powieść pisarki. Niezwykle uniwersalna w swoim przesłaniu, cieszy się niesłabnącą popularnością od ponad dwustu lat książka o miłości, co świadczy o ponadczasowości zawartych w niej treści. Rok później drukiem ukazał się Mansfield Park (uważany za jedną z bardziej wymagających powieści autorki), a w 1815 Emma Jane Austen została przestawiona spragnionym prozy pisarki czytelnikom, którzy zakwalifikowali ją jako komedię obyczajową. Kolejne książki ukazywały się już po śmierci autorki, która nastąpiła w 1817 roku. Przyczyna śmierci Jane Austen nie jest znana, dwie główne hipotezy to choroba Addisona lub chłoniak Hodgkina – obie śmiertelne w czasach, w których żyła pisarka. W 1818 roku ukazały się Perswazje oraz Opactwo Nortanger, natomiast w 1871 Lady Susan, którą napisała najprawdopodobniej w 1794 roku, lecz na której publikację nigdy się nie zdecydowała. Prócz historii obyczajowych pisarka w swoim dorobku ma również Juvenilia, zbiór krótkich utworów napisanych w wieku młodzieńczym (tytuły takie jak The Three Sisters, Love and Friendship czy Historia Anglii, którą ilustrowała jedyna siostra pisarki, Cassandra), oraz dwie niedokończone powieści: Watsonów – prace nad którymi przerwała w 1805 roku śmierć ojca Jane – oraz Sandition, która nie została ukończona ze względu na śmierć pisarki.

Książki Jane Austen

  • Rozważna i romantyczna
  • Duma i uprzedzenie
  • Mansfield Park
  • Emma
  • Opactwo Northanger
  • Perswazje
  • Lady Susan

Ekranizacje Jane Austen

Na przestrzeni lat powstało wiele filmów nakręconych na podstawie książek Jane Austen. Najczęściej ekranizowanym tytułem była Duma i uprzedzenie, choć każda z jej powieści doczekała się chociaż jednej filmowej adaptacji, jak na przykład Odważni i romantyczni – Klub miłośników Jane Austen. Ukazały się również dwa biograficzne filmy Jane Austen – Zakochana Jane oraz Miss Austen Regrets, oba z 2007 roku. Powstał również serial, zlokalizowany w świecie przedstawionym w Dumie i uprzedzeniuW świecie Jane Austen – oraz kilka powieści, zarówno takich, które czerpią ze świata opisywanego przez autorkę, jak i opowiadających o jej życiu, jak chociażby Pamiętniki Jane Austen.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.