Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

John Green - książki. Polecane i bestsellery

John Green to obecnie jeden z najlepiej znanych pisarzy z gatunku young adult. Skąd jego popularność?

John Green - biografia

John Green rodził się w 1977 roku w Indianapolis w stanie Indiana, jednak niejednokrotnie zmieniał z rodziną miejsce zamieszkania – pierwszy raz już 3 tygodnie po urodzeniu w wyniku przeprowadzki rodziny do Birmingham w Alabamie, a później na Florydę. Jego edukacja przebiegała bez większych kłopotów, a zakończył ją w 2000 roku obroną tytułów magistra filologii angielskiej i religioznawstwa na Kenyon College w Gamber, Ohio. Po ukończeniu studiów przez parę lat pracował jako asystent wydawniczy w piśmie Booklist, gdzie miał styczność z setkami rozmaitych książek, które pomogły mu wyrobić sobie własny gust i styl literacki; był również spikerem radiowym i recenzentem książek.

Polecane książki Johna Greena

Twórczość Johna Greena

Pisarz specjalizuje się w powieściach z gatunku young adult, skierowanych głównie do młodzieży i młodych dorosłych. Wielu kojarzy zapewne Johna Greena właśnie jako tego, który pisze książki dla nastolatków, a jego nazwisko często przewija się w rozmowach, gdy ktoś zastanawia się, jaka książka dla dziewczyny czy książka o miłości nada się na prezent. Powieści Greena to jednak więcej niż tylko ckliwe historyjki dla złamanych serc, a ich wartość literacką niejednokrotnie doceniono, przyznając im rozmaite nagrody. Prócz wspomnianych nagród Michaela L. Pritza pisarz otrzymał Edgar Allana Poe Award, Colin Literature Prize, Indiana Authors Award, Children’s Choice Book Award i Los Angeles Times Books Prize. Książki Johna Greena zostały przetłumaczone na 55 języków i sprzedały się w ponad 24 milionach egzemplarzy na całym świecie. Pisarz ma na swoim koncie nie tylko pełnoprawne książki, będące jego najbardziej znanymi dziełami, ale również kilka zbiorów krótszych historii i opowiadań. Jest również scenarzystą, producentem i aktorem, na swoim koncie ma kilka występów w filmach, w ekranizacji Papierowych miast podkładał także swój głos.

Działalność pozaliteracka Johna Greena

Prócz pisania, John Green udziela się w innych przestrzeniach życia publicznego. Od wielu lat angażuje się w działaność charytatywną – jest twórcą organizacji Project for Awesome, która zrzesza twórców działających w ramach portalu YouTube chcących rozreklamować warte polecenia akcje charytatywne. Prowadzi również kilka vlogów (jak chociażby Vlogbrothers, gdzie udziela się wraz z bratem Hankiem) i podcastów (Dear Hank & John), od lat angażuje się również mocno w rozwój i dobrobyt społeczności tworzącej materiały video w internecie, której sam jest od wielu lat głośnym przedstawicielem.

Literatura młodzieżowa - polecane tytuły

Książki Johna Greena

Jako swoją pierwszą powieść napisał John Green Szukając Alaski; z miejsca stała się ona głośnym tytułem, otrzymała zresztą w 2005 przyznawaną corocznie w Stanach Zjednoczonych nagrodę Michaela L. Printza, która wyróżnia najlepszą książkę dla młodzieży (przynajmniej pod względami literackimi). W tym samym roku wytwórnia Paramout wykupiła prawa do ekranizacji tej powieści, jednak po ponad dziesięciu latach film dalej nie ujrzał światła dziennego. Drugą powieścią Greena była 19 razy Katherine, również nominowana do nagrody Michaela L. Printza, następnie autor popełnił dwa tytuły we współpracy z innymi pisarzami: W śnieżną noc wraz z Maureen Johnson i Lauren Myracle z 2008 roku oraz Will Grayson, Will Grayson z Davidem Levithanem z 2010. W 2008 roku napisał John Green Papierowe Miasta, jedną ze swoich najlepiej znanych powieści, która polskiego przekładu doczekała się w 2013, a ekranizacji w 2015 roku. Cztery lata później napisał John Green Gwiazd naszych wina, książkę zekranizowaną rok przed Papierowymi miastami, która również okazała się dużym hitem. W 2017 roku napisał John Green Żółwie aż do końca, swoją ostatnią do tej pory powieść.

John Green – książki. Polecane tytuły

  • Szukając Alaski
  • 19 razy Katherine
  • W śnieżną noc
  • Will Grayson, Will Grayson
  • Gwiazd naszych wina
  • Papierowe miasta
  • Żółwie aż do końca
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.