Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

John R.R. Tolkien - portret mistrza

Po Władcę pierścieni i Hobbita sięgają kolejne pokolenia, zapewniając Tolkienowi miejsce wśród najpoczytniejszych pisarzy.

Polecane książki Tolkiena

Tolkien ciekawostki z życia autora

John Ronald Reuel Tolkien swoimi powieściami, które doczekały się także wyśmienitych ekranizacji, zapewnił sobie nieśmiertelność w czytelniczym świecie. To jeden z niewielu przypadków, kiedy zarówno książka, jak i film są na najwyższym poziomie, co dodatkowo przysparza autorowi fanów - kto oglądał film, chce także - gwoli porównania - przeczytać książkę i odwrotnie. Tolkienowska machina popularności napędza się sama i osiągnęła już taką prędkość, że nie sposób jej zatrzymać.

Warto więc poznać bliżej autora wymienianego jako jednego z najwybitniejszych w swoim gatunku. Tym bardziej, że postać to wcale nietuzinkowa. Oto kilka ciekawostek związanych z wielkim mistrzem literatury fantasy:

 • Choć zasłynął przede wszystkim ze swoich powieści fantasy, pisał także poezję, pozostawiając po sobie mnóstwo wierszy, poematów i ballad.
 • Trylogia Tolkiena w znacznej mierze przyczyniła się do odznaczenia go Orderem Imperium Brytyjskiego, jednak nie używał on tytułu szlacheckiego, nie godząc się na imperializm i mocarstwowe ambicje.
 • Tolkien Władca pierścieni to książka, która pierwotnie liczyła ponad 1200 stron. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Tolkien napisał ją tylko palcami wskazującymi, wstukując pojedyncze litery, gdyż nigdy nie był biegły w pisaniu na maszynie. Następnie wykonał jej kopię.
 • Powyższy fakt wyjaśnia, dlaczego Władca pierścieni powstawał 14 lat.

Dziwactwa i ciekawostki o Tolkienie można by wymieniać jeszcze długo, niemniej na pierwszy plan w jego przypadku zawsze wysuwa się olbrzymia wyobraźnia i umiejętność przelania jej wytworów na papier.

Książki Tolkiena chronologicznie - w jakiej kolejności czytać?

Wielu czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z twórczością tego autora, zastanawia się, w jakiej kolejności czytać jego utwory, aby się nie pogubić. Tolkien książki pozostawił po sobie znakomite, natomiast teorii na temat tego, w jakiej kolejności je czytać, jest kilka, z czego dwie wydają się posiadać najwięcej zwolenników.

Jeśli chciałoby się trzymać ściśle chronologii wydarzeń, należy przebyć następującą czytelniczą drogę:

 • Silmarillion - zbiór mitów o Dawnych Daniach, tj. Pierwszej Erze Świata.
 • Beren i Lúthien
 • Dzieci Hurina
 • Niedokończone opowieści
 • Silmarillion
 • Hobbit
 • Władca Pierścieni
 • Niedokończone opowieści

 Taka kolejność z pewnością sprawi, że czytelnik będzie poznawał fabułę stopniowo i chronologicznie. Wiele osób uważa jednak, że najlepiej jest zacząć od Władcy Pierścieni lub Hobbita, aby wczuć się w klimat Tolkiena. Są to powieści o wiele przystępniejsze choćby od Silmarillionu. Przeciwnicy czytania chronologicznego argumentują, że łatwo się do tego autora zrazić, jeśli zacznie się od nieodpowiedniej lektury.

Chyba każdy powinien sam odkryć swój patent na książki Tolkiena. Bez względu na to, jaka będzie kolejność, lektura utworów mistrza z pewnością dostarczy wielu przyjemnych chwil.

Hobbit - literatura dziecięca nie tylko dla dzieci

Chociaż Hobbita zalicza się w poczet literatury dziecięcej, to w rzeczywistości jest to przede wszystkim powieść fantasy. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, niemniej określanie bestsellera Tolkiena mianem książki dla dzieci wydaje się być mylące. To w końcu utwór, po który sięgają czytelnicy w każdym wieku i na całym świecie. Fenomen Hobbita tkwi właśnie w jego uniwersalności.

Warto wiedzieć!

Jedną z najciekawszych scen, wymienianych jako ulubiona przez czytelników bez względu na ich wiek, jest ta związana z zagadkami. Zagadki z Hobbita często są określane mianem jednej z najlepszych scen o takiej tematyce, zarówno w historii literatury, jak i kinematografii.

Hobbit doczekał się zresztą wielu adaptacji, spośród których największą popularnością cieszy się trylogia filmowa w reżyserii Petera Jacksona, tj.

 • Hobbit Niezwykła podróż (2012),
 • Hobbit Pustkowie Smauga (2013),
 • Hobbit Bitwa Pięciu Armii (2014).
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.