Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Melodramat, czyli historia o miłości. Polecane i bestsellery

Melodramaty książkowe i filmowe mają swoich wielbicieli. W końcu to miłość napędza losy świata!

Co to jest melodramat?

Osią napędzającą fabułę melodramatu jest miłość dwojga, która nie może być spełniona ze względu na różnorodne trudności – materialne, sprzeciw rodzin, choroba, inne. Niektóre melodramaty kończą się nieszczęśliwie, w innych – kochankom udaje się pokonać przeszkody.

Melodramat jest gatunkiem, którego początki sięgają XVIII wieku. Jego źródła związane są z muzyką, z czasem gatunek ten stał się ściśle literacki, a następnie filmowy.

Polecane romanse

Dla kogo melodramat?

Nie ma reguły, kto ogląda melodramaty, choć trzeba przyznać, że często są to kobiety. Melodramaty miłosne gromadzą nieraz znaczną widownię i wielu wiernych czytelników niezależnie od płci. Nierzadko melodramat jest wyborem tych, których udziałem stała się zraniona miłość. Co ciekawe, cytaty o miłości, które są wielokrotnie powtarzane, niejednokrotnie pochodzą z melodramatów, a niektóre sceny uważane są za kultowe.

Melodramaty to nie tylko film czy książka o miłości, z których pochodzą sentencje o miłości. To historie ludzi, którzy z miłości są w stanie zrobić niemal wszystko i właśnie to podążanie za namiętnościami sprawia, że bohaterowie melodramatów są tak zapamiętywani. Dlatego też melodramaty przyciągają zarówno szczęśliwie zakochanych, zranionych, jak i czekających na prawdziwą miłość.

Melodramaty – podgatunki

Zarówno książki, jak i filmy mają swoje różne odmiany. Melodramat niejedno ma imię! Oto lista najbardziej znanych rodzajów melodramatów:

  • melodramaty dla młodzieży – jak sama nazwa wskazuje, to melodramaty dla trochę młodszego czytelnika i widza. Melodramaty młodzieżowe dotyczą młodzieńczych doświadczeń z miłością i pokonywaniem przeciwności. Przykładem może być melodramat – zarówno książka, jak i film – „Gwiazd naszych wina”. To historia zmagania młodych ludzi z chorobami i walce o siebie. Oglądamy bohaterów na przestrzeni lat i razem z nimi przechodzimy przez różne życiowe tarapaty.
  • melodramat kostiumowy – kto chciałby obejrzeć nie tylko film o miłości, ale też woli, gdy historia osadzona jest w czasach odleglejszych, zapewne z chęcią wybiera ten właśnie gatunek. Filmy kostiumowe to najczęściej ekranizacje melodramatów z końca XIX wieku lub zekranizowane najnowsze melodramaty opowiadające np. o czasach wiktoriańskich. Można obejrzeć choćby którąś z ekranizacji książek Jane Austen albo przeczytać jej książkę. Melodramaty kostiumowe warto oglądać nie tylko ze względu na walor fabularny. Zazwyczaj przygotowywane są wielką pieczołowitością, a więc możemy poznać jak najdokładniej realia życia w czasie, kiedy rozgrywa się akcja.
  • melodramat wojenny – temu, komu ścisłe melodramaty romantyczne nie odpowiadają, można zaproponować historię miłosną z wojną w tle. Tu również wybór jest szeroki, dlatego że i wojen w dziejach świata było niemało. Co więcej, wojna nie jest w stanie prawdziwej miłości zagrozić. Choćby kultowe już, uznawane za sztandarowy przykład gatunku „Przeminęło z wiatrem” zaliczane do kategorii: najpiękniejsze melodramaty, to właśnie melodramat wojenny. Kto jeszcze nie śledził miłości pięknej Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera z wojną secesyjną w tle, warto żeby nadrobił albo powieść Margaret Mitchell albo film Victora Fleminga. Ci, którzy wolą nowsze filmy o miłości na wojennej ścieżce, mogą zainteresować się choćby melodramatem „Pearl Harbour”.
  • melodramaty LGBT – to zazwyczaj takie filmy i książki, w których bohaterowie poszukują swojej seksualnej tożsamości. Ich zmagania o prawdziwą miłość nierzadko są związane z wieloma społecznymi przeszkodami oraz nierzadko para zakochanych musi pokonać wiele innych przeszkód także w sobie. To gatunek, który rozwija się niezwykle prężnie i ma coraz więcej zwolenników.
  • współczesne melodramaty – oczywiście nie brakuje współczesnych melodramatów, które osadzone są w realiach podobnych do tych, w których żyjemy na co dzień i które przeznaczone są dla czytelników i widzów dorosłych. W zasadzie można powiedzieć, że melodramaty to filmy romantyczne, a dokładniej dramaty, których głównym tematem jest miłość. Przykładem takiego współczesnego melodramatu jest książka Nicholasa Sparksa pt. „Pamiętnik” i ekranizacja tego bestselleru.

Melodramat - film czy książka?

Można oczywiście znaleźć fajne melodramaty zarówno w wersji książkowej, jak i w filmowej. Nawet jeśli znajdziemy książkowy melodramat i jego ekranizację, nie zawsze obie wersje nam się spodobają jednakowo. Wszystko zależy od naszych preferencji, nastroju i momentu życiowego, a także od nakładu czasu, który możemy poświęcić tej rozrywce. Dużą popularnością cieszy się także książka harlequin.

Na marginesie warto zwrócić uwagę na to, że wiele sondtracków z melodramatów trafia do nas jako zwykłe piosenki o miłości, które znamy z radia. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na często nucone teksty o miłości. Może warto nadrobić film, z którego pochodzi ta muzyka? A Wy, Drodzy Czytelnicy, jakie polecacie melodramaty?

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.