Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Paulo Coelho - książki. Polecane i bestsellery

Znasz książki Paulo Coelho? Na czym polega fenomen tego pisarza?

Cytaty Paulo Coelho obiegają Internet szybciej niż sam autor mógłby je napisać, a więc jest to twórca, którego legenda wyprzedza jego samego. Nawet ci, którzy nigdy nie mieli w ręku żadnej jego książki, pewnie natknęli się na memy z Paulem Coelho. Kim jest ten tajemniczy twórca? Co warto o nim wiedzieć?

Wokół biografii Paulo Coelho

Jeśli nie chcesz poprzestać na tym, co pokazują memy z Paulo Coelho, warto zapoznać się z samą postacią mitycznego autora. Ma on wielu wielbicieli na całym świecie, jego książki przetłumaczono na ponad 80 języków. Jak podaje oficjalna polska strona autora, książki Paulo Coelho są idealne dla tych, którzy poszukują swojej własnej drogi i nowych sposobów rozumienia świata.

Paulo Coelho jest brazylijskim pisarzem i poetą, który urodził się w 1947 roku w Rio de Janeiro. Pisarz kończył jezuicką szkołę i to właśnie tam odnalazł swoje literackie powołanie. Jego rodzice wymarzyli sobie inną karierę dla syna, a jego pisarskie zainteresowania wzięli za objaw choroby psychicznej, przez co autor kilkakrotnie przebywał w szpitalu psychiatrycznym.

Być może stąd wziął się pomysł na wiele wątków związanych z tego typu klinikami. Np. „Weronika postanawia umrzeć” Paulo Coelho opowiada o dziewczynie, która w szpitalu psychiatrycznym chce popełnić samobójstwo, by zmartwychwstać, narodzić się na nowo, prawdziwie żyć.

Polecane książki Paulo Coelho

Paulo Coelho a muzyka

Niewielu wie, że Paulo Coelho związany jest również ze sceną. Po pierwsze w latach 60. współpracował z lokalnymi teatrami, które kojarzone były wówczas z niemoralnością (wtedy też miał narkotykowy epizod). Po drugie w tym czasie nawiązał też współpracę z muzykiem i kompozytorem Raulem Seixasem. Ich druga płyta odniosła spektakularny sukces, a z muzykiem Coelho współpracował do 1976 roku.

W 1973 roku Paulo i Raul wstąpili do Stowarzyszenia Alternatywnego. Była to organizacja sprzeciwiająca się ideologii kapitalistycznej oraz uprawiająca czarną magię. W wyniku działania w tej grupie pisarz trafił do więzienia, ale po jakimś czasie odzyskał wolność powołując się na swoje doświadczenia w klinice psychiatrycznej.

Po tych wydarzeniach pisarz postanowił żyć zwyczajnie, znalazł pracę i poznał swoją przyszłą żonę, z którą w niedługim czasie się rozwiódł. Niebawem ożenił się ponownie z dawną przyjaciółką, z którą już pozostał do dziś.

Narodziny legendy

Paulo Coelho przyznaje, że przełomowa dla niego była podróż po Europie. Zwiedził tam m.in. obóz koncentracyjny w Dachau, gdzie spotkał tajemniczego mężczyznę. Później tego samego człowieka spotkał w jednej z amsterdamskich kawiarń. Ten poradził mu powrót do katolicyzmu i pielgrzymkę do Santiago de Campostela.

Z wrażeń i przemyśleń pielgrzymkowych powstał „Pielgrzym”, a następnie „Alchemik” jako wyniki kilkunastu lat zgłębiania alchemii.

Książki Paula Coelho

Dla znającego choć jedną książkę tego autora jest już jasne, że pisarz bardzo chętnie korzystał przy pisaniu ze swojego życiowego doświadczania.

Najbardziej znane utwory:

 • Paulo Coelho „Alchemik” – opowieść o poszukiwaniu skarbu i własnej legendy. To historia pasterza Santiago, który poszukuje samego siebie i mitycznego skarbu, który ostatecznie odnajduje gdzieś indziej niż się spodziewa.
 • Paulo Coelho „Pielgrzym” – debiutancka powieść pisarza oparta na doświadczeniu pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Tytułowy bohater zdobywa kolejne etapy wtajemniczenia, poznaje samego siebie i uczy się żyć w zgodzie ze sobą oraz aniołami i demonami.
 • Paulo Coelho „Brida” – historia dziewczyny, która dzięki dwóm duchowym przewodnikom odkrywa w sobie dar. Przez przewodników wprowadzana jest w magiczne arkana, by pozbyć się własnych cierpień i lęków.
 • Paulo Coelho „11 minut” – to opowieść o dziewczynie, która zawiodła się niejednokrotnie w miłości, wyjeżdża z Brazylii do Europy, tam nie udaje jej się osiągnąć swoich zamierzeń i zostaje prostytutką. Jest to jej świadoma decyzja, a z czasem będzie musiała wybrać między dostatnim życiem a miłością.

Paulo Coelho wyróżniony

 • Nagroda Czytelniczek Elle (Francja '95)
 • Rycerz Sztuki i Literatury (Francja '96)
 • Flaiano International Award (Włochy '96)
 • Super Grinzane Cavour Book Award (Włochy '96)
 • Złota książka (Jugosławia '95, '96, '97, '98)
 • International IMPAC Literary Award (Irlandia '97)
 • Comendador de Ordem do Rio Branco (Brazylia '98)
 • Złoty Medal Galicji (Hiszpania '99)
 • Kryształowe Zwierciadło (Polska 2000)
 • Rekord Guinnessa dla Alchemika / najczęściej tłumaczone dzieło żyjącego autora na świecie (2009)

Być może kolejnym razem, gdy zobaczysz cytaty Paulo Coelho spojrzysz na tę twórczość inaczej. Dzieło Paula Coelho ma tyluż fanów, co wrogów. Prosty język, pewnego rodzaju mistycyzm, którego głodny jest współczesny świat, a także metafory dotyczące życia są tym, czego wielu ludzi poszukuje w literaturze. Być może nie jest to literatura dla wszystkich – część czytelników znajduje jednak w tym swój smak i zażarcie broni autora i jego twórczości.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.