Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wisława Szymborska - portret mistrzyni

Wiersze polskiej noblistki należą do najchętniej czytanych przez naszych rodaków.

Szymborska o miłości

Miłość to jeden z najchętniej podejmowanych przez poetów temat. Poezja jest idealnym narzędziem do ubrania w słowa uczucia, którego siły i znaczenia w życiu człowieka czasem aż nie sposób wypowiedzieć. A trzeba przyznać, że na tej płaszczyźnie trudno znaleźć kogoś, kto mógłby się równać z polską mistrzynią.

Wisława Szymborska wiersze pisywała o różnej tematyce, jednak te o miłości przysporzyły jej chyba najwięcej zwolenników. Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić choćby Nic dwa razy czy Portret kobiecy.

  • Wisława Szymborska Nic dwa razy to jeden z najprzyjemniejszych w odbiorze liryków poetki. Jest on stylizowany na piosenkę i był wykonywany przez wielu uznanych artystów, którzy wciąż nadają mu nowe aranżacje, m.in. przez Korę czy Janusza Radka.
  • Portret kobiecy jest z kolei jednym z najpiękniejszych opisów zmiennej natury kobiet, które posiadają w sobie siłę, o jaką nikt by ich nie podejrzewał oraz niesamowitą wręcz zdolność przystosowania się do każdej sytuacji.

Wiersze Wisławy Szymborskiej

Wiersze Szymborskiej budzą w czytelniku całą paletę rozmaitych uczuć i emocji. Poetka potrafi nimi żonglować jak nikt inny. Poezja miłosna - dla zakochanych i żądnych wzruszeń, motyw straty i tęsknoty - dla tych, których udziałem stały się te zdarzenia, temat doskonałości cebuli - dla... w zasadzie dla wszystkich, którzy cenią sobie poczucie humoru oraz ironię w najlepszym wydaniu.

Szymborska - polecane tytuły

Nasze ulubione wiersze Szymborskiej

Z pewnością wielu czytelników ma swoje ulubione utwory polskiej noblistki. Ci, którzy dopiero zapoznają się z jej twórczością, powinni przeczytać i poddać się magii następujących utworów i tomików:

  • Kot w pustym mieszkaniu to wiersz, który Szymborska napisała po śmierci swojego długoletniego partnera życiowego, Kornela Filipowicza. Nigdy nie lubiła mówić o swoich sprawach prywatnych, więc zastosowała w tym przypadku tak zwaną lirykę maski i poprzez opowieść z perspektywy kota ukazała niezwykle poruszający i poetycki obraz pustki po odejściu bliskiej osoby.
  • Cebula to wiersz niezwykły ze względu na swoją tematykę i koncept. Utwór opiera się na porównaniu wnętrza człowieka i cebuli, zarówno na płaszczyźnie dosłownej, jak i metaforycznej. Wisława Szymborska udowadnia tym samym, że czytelnika potrafi nie tylko wzruszyć do łez, ale również rozbawić.
  • Wystarczy to ostatni tom poetycki o bardzo sugestywnym tytule. Został wydany już po śmierci poetki. Zawiera on 13 wierszy, z których kilka było już publikowanych w prasie.

Warto wiedzieć!

Zbiór wierszy "Wystarczy" wydany w roku 2012, tj. w roku śmierci Szymborskiej, do dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników.

Wiersze o miłości to coś, co Szymborska potrafiła tworzyć na najwyższym poziomie, właściwym jedynie wielkim mistrzom słowa, niemniej warto pamiętać, że jej dorobek literacki obejmuje około trzystu pięćdziesięciu wierszy, tak więc jest w czym wybierać.

Wisława Szymborska - Nagroda Nobla i inne wyróżnienia

Rok 1996 był wyjątkowy dla polskiej poezji na arenie międzynarodowej. To właśnie wtedy Wisława Szymborska odebrała prestiżową Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Komisja orzekła, że przyznaje ją Polce za „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Co na to wszystko sama poetka? Trudno stwierdzić, czy bardziej cieszyło ją to wyróżnienie, czy też irytowała myśl, że musi udzielić więcej wywiadów niż w całym swoim dotychczasowym życiu. Naprawdę nie lubiła tego robić.

Nagroda Nobla nie była jednak jedyną, którą otrzymała nasza wybitna rodaczka. Wśród tych najważniejszych warto wymienić choćby:

  • Order Orła Białego,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Nagrodę Fundacji im. Kościelskich,
  • Nagrodę Goethego,
  • Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, z którym to miastem była związana przez całe swoje życie.

Poezja - polecane tytuły

Nagroda Szymborskiej

Jej popularność była i wciąż jest tak duża, że doczekała się ona nawet swojej własnej nagrody, co więcej - o zasięgu międzynarodowym. Nagroda Szymborskiej jest przyznawana przez fundację jej imienia. W konkursie brać mogą udział wydane w roku poprzedzającym daną edycję konkursu książki poetyckie napisane w języku polskim w oryginale lub przełożone na nasz rodzimy język.

Niewielu jest twórców, których można postawić w jednym rzędzie z Wisławą Szymborską. Jej umiejętność doboru słów i oddawania za ich pomocą ludzkich stanów emocjonalnych to coś, co charakteryzuje tylko najwybitniejszych mistrzów. Za życia była naszą narodową dumą, której osiągnięcia na polu literatury zostały docenione także poza granicami kraju, teraz tę dumę stanowią wiersze Szymborskiej, po które sięgają kolejne pokolenia.

Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.