Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Książki young adult - polecane i bestsellery

Nie wiesz, co to znaczy young adult? Wyjaśniamy i polecamy najlepsze tytuły.

Co to znaczy young adults?

Jak wskazuje tłumaczenie - young adults to grupa odbiorców specyficznego gatunku książek. Zazwyczaj przyjmuje się, że to książki dla starszej młodzieży – ok. 16-18 lat (w niektórych źródłach podaje się, że age range dla young adults to 15-19 lat). Najczęściej książki te dotyczą pierwszych miłości, ważnych inicjacji, nowych spraw w życiu nastolatków, granic wolności i odpowiedzialności, siły przypadku i zbiegów okoliczności oraz różnych młodzieńczych uwikłań.

Jakie są książki young adults?

Najczęściej książka young adults to romans z bohaterami w wieku nastoletnim. Charakteryzuje się tym, że obserwujemy młodych ludzi w ich nastoletnim, hormonalnym rozedrganiu. Często bohaterowie muszą sobie poradzić z pierwszymi trudnościami życiowymi – chorobami, utratą najbliższych, problemami z własną tożsamością (także seksualną), uzależnieniami, problemami psychicznymi i społecznymi i innymi naprawdę ważnymi problemami.

Warto dodać, że bohaterami nie muszą być wyłącznie realni ludzie, czasem autorzy decydują się na kreowanie fantastycznych światów.

Zdarza się niestety, że te książki bywają mało odkrywcze, ale zważywszy, że czytelnik jest w konkretnym (młodym) wieku, pewną tendencyjność można temu gatunkowi wybaczyć. A i – coraz częściej – autorom udaje się konwencje przekraczać. Warto też pamiętać, że po książki young adult, sięgają czasem też starsi, czyli raczej już old adult…

Polecane książki dla młodzieży

Książki i filmy young adults

  • Saga „Igrzyska śmierci” – to opowieść o świecie, w którym co roku z każdego dystryktu wybierana jest para nastolatków zmuszonych do toczenia walki na śmierć i życie z innymi uczestnikami igrzysk. Zarówno książka, jak i film są chętnie wybierane przez młodszych i starszych. Losy Katniss Everdeen to historia zmagania z samym sobą i ocalanie wartości w odhumanizowanym świecie.
  • Książki Johna Greena – np. „Gwiazd naszych wina” to światowy fenomen. Na podstawie książek Greena powstają filmy, które skupiają rzesze widzów. „Gwiazd naszych wina” to historia spotkania nastolatków, którzy na co dzień zmagają się z ciężkimi chorobami – zresztą poznają się na terapii dla terminalnie chorej młodzieży. Wraz z rozwojem relacji bohaterowie muszą zadawać sobie pytania o nieuchronność czasu, walkę o życie oraz granice miłości.
  • „Trzynaście powodów” – wstrząsająca książka, której bohaterem jest Clay Jensen, który pewnego dnia, jakiś czas po śmierci samobójczej młodej Hannah, otrzymuje dziwną przesyłkę z nagraniami. Na tych taśmach zmarła dziewczyna nagrała wyjaśnienie swojej ostatecznej decyzji. Tytułowe 13 powodów to właśnie jej wyjaśnienia. Z jednym z nich związany jest właśnie Clay. Książka stała się bestsellerem, podobnie jak serial pod tym samym tytułem wyprodukowany przez Netflix.
  • „Odrobina brokatu” – powieść dla młodzieży Shari L. Tapscott, która w Polsce miała swoją premierę w połowie czerwca tego roku, a już podbiła serca młodych czytelników. Być może sprzyja temu wakacyjna aura i lekkość narracji, ale być może uwagę skupia po prostu wartka akcja połączona z dylematami pierwszej, nastoletniej miłości. Na pewno zwraca uwagę osadzenie we współczesności – główna bohaterka Lauren prowadzi bloga i DIY i nagrywa podcasty. Nieoczekiwanie spędza wiele godzin z przyjacielem jej brata, co zmienia jej patrzenie na świat. To doskonały materiał na film, kto wie, może niebawem taki powstanie…
  • „Każdego dnia” książka Davida Levithana i film pod tym samym tytułem na pewno przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi gatunku. Główny bohater budzi się każdego dnia w innym ciele i łatwo wypracowuje sobie metodę życia z tą dziwną przypadłością – stara się ograniczyć zaangażowanie i to pomaga mu przetrwać w tej niezwykłej sytuacji. Sytuacja się komplikuje, gdy poznaje dziewczynę, z którą chce być każdego ranka…
  • „Cudowny chłopak” – książka R. J. Palacio i film to na pewno lektura obowiązkowa dla każdego nastolatka. To historia chłopca, którego twarz jest za sprawą jednego genu zniekształcona. Wychowany był w atmosferze akceptacji, ale w pewnym świecie musi stawić czoła okrutnemu światu. Wzruszająca i pouczająca opowieść!
  • „Cinder i Ella” – powieść Kelly Oram to współczesna wersja baśni o Kopciuszku, którą każda dziewczynka poznaje we wczesnej młodości. Autorka tym razem przedstawia wariację współczesną na temat tego znanego motywu. Poznajemy dziewczynę – Ellę, która po poważnym wypadku musi odnaleźć się w domu dawno niewidzianego ojca. Cinder to przyjaciel poznany na blogu. Czy dziewczyna pokona przeciwności? Żeby się tego dowiedzieć, trzeba przeczytać tę nowoczesną baśń!

Wciąż powstają nowe książki young adult, bo i zapotrzebowanie na książki dla nastolatków rośnie. Jeśli dawno przekroczyłeś proponowany wiek, a zaciekawiły Cię te historie – nic straconego! Literatura dla młodzieży na pewno nie będzie czasem straconym!

Udostępnij
5,0
4 oceny
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Chciałbym znowu być young adult :)
ja również :)
i ja także
a jakże!
dokładnie tak
jakżeby inaczej!
Specjalista Morele | 11:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.