Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lektury szkolne nie takie straszne, jak je malują

Wielu młodych ludzi otwarcie przyznaje się do tego, że nie lubi czytać lektur szkolnych.

Kanon lektur zbyt ambitny dla współczesnej młodzieży?

Jest to zarzut, który coraz częściej pada pod adresem podstaw programowych dla różnych etapów edukacji. Kto lubi czytać lektury, jest już zazwyczaj w mniejszości, bo młodzi nawet jeśli po nie sięgają, to kuszeni raczej dobrą oceną z klasówki aniżeli potrzebą obcowania z literaturą z wyższej półki. W końcu po co lektury komuś w czasach, gdzie można oglądać lektury w postaci mniej lub bardziej udanego filmu.

Trylogia Sienkiewicza cieszyła umysły naszych dziadków, rodziców, często także nas samych. Czy jednak będzie też cieszyć współczesnych nastolatków? Przecież czasy się zmieniły, wyznawane wartości w dużej mierze również, a już nade wszystko zmienił się język, jakim posługują się młodzi ludzie.

Czy zatem naprawdę książki Henryka Sienkiewicza ubogacą współczesnego ucznia? Odpowiedź może być tylko jedna - jak najbardziej!

Polecane lektury

 

Dlaczego warto czytać lektury - argumenty

Wielu młodych ludzi zapytałoby raczej: dlaczego trzeba czytać lektury? I choć różnica pozornie jest niewielka i dotyczy tylko jednego wyrazu, należałoby odpowiedzieć na obie wersje tego pytania:

  • TRZEBA, ponieważ tego wymaga od ucznia szkoła, a od nauczyciela podstawa programowa.
  • WARTO, gdyż to właśnie dzięki tekstom wielkich polskich mistrzów możemy przekonać się, jak naszym rodakom żyło się dawniej i dostrzec zmiany zachodzące stopniowo w pięknym, ale też skomplikowanym języku polskim. Możemy poznać lektury, które podtrzymywały na duchu naszych przodków w trudnych okresach historycznych, jakimi naznaczona jest przeszłość Polski. Możemy wreszcie pokochać to, co pokochały miliony przed nami - polską tradycję zapisaną na kartach najwybitniejszych utworów w naszej rodzimej literaturze.

Dopiero ujmując to w taki sposób, widać różnicę między powyższymi pytaniami. Wydaje się, że lektury obowiązkowe posiadają właśnie tę wadę, że są obligatoryjne. Nikt nie lubi przecież, gdy coś mu się narzuca, choćby był to tytuł książki, jaką należy przeczytać. Gdyby jednak szkoła nie posiadała pewnego kanonu lektur, niestety istniałoby dość duże ryzyko, że za kilkanaście lat część młodych ludzi nie wiedziałaby nawet, kim był Henryk Sienkiewicz.

Na tę kwestię nie ma chyba panaceum, niemniej sensownym wydaje się następujące rozwiązanie:

  • Uczeń powinien czytać lektury.

Ale...

  • Uczeń musi mieć także prawo i przestrzeń do wyrażania swoich autentycznych odczuć względem danej lektury. To, że coś jest powszechnie uznawane za dzieło sztuki, nie oznacza, że musi podobać się wszystkim. Niech szkoła uczy także konstruktywnej krytyki popartej argumentami - to prawdopodobnie da lepsze efekty niż ślepe uwielbienie jedynie dla pozytywnej oceny.

Streszczenia lektur to obecnie zmora wielu nauczycieli, ale być może sytuacja wyglądałaby lepiej, gdyby byli oni otwarci na dialog z młodym człowiekiem, nawet jeśli jego poglądy na temat danego utworu są skrajnie różne od tych, które wpajano na studiach.

Lektury w szkole podstawowej - to właśnie tutaj wszystko się zaczyna

Podobno miłość do książek wynosi się z domu. Na pewno jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, niemniej wydaje się, że szkoła także odgrywa w tej kwestii niebagatelną rolę. Na szczęście obecna lista lektur ma całkiem sporo pozycji, które z pewnością przypadną do gustu młodym czytelnikom. Lektury klasa 4 posiada co najmniej kilka książek, po które uczniowie sięgną chętnie, jeśli tylko pokaże się im, że czytanie może być fajne.

Wśród kanonu lektur w klasach 4-6, wystarczy wymienić choćby:

Podobnie jest zresztą na wyższych etapach edukacji - lektury w gimnazjum wcale nie muszą być nudne, jeśli tylko lekcja jest ciekawie prowadzona i wyzwala w uczniach kreatywność. Tekst z lektury raczej nie jest w tym przypadku najlepszym sposobem sprawdzenia  wiedzy.

Lektury szkolne przysparzają wiele problemów, ale tylko tym, którzy chcą te problemy widzieć - a to wypożyczone, to znów nie ma gdzie kupić lektury. Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie kupić lektury szkolne, warto rozważyć zakup w księgarni internetowej, która dostarczy wybrane książki wprost do domu.

Lektury obowiązkowe matura

Lektury liceum to już zupełnie inny kaliber. W końcu młodzi ludzie przygotowują się do egzaminu dojrzałości, na którym będą musieli wykazać się znajomością konkretnych utworów. Najwięcej obaw budzą tzw. lektury z gwiazdką, czyli takie, których żaden maturzysta pominąć nie może, gdyż nieznajomość ich treści i problematyki może skutkować niezdaniem egzaminu.

Pocieszające dla nastoletnich czytelników jest jednak to, że lektury do matury są w większości ciekawe. A przynajmniej mogą takie być, jeśli nauczyciel odpowiednio zaprojektuje lekcje im poświęcone, pozwalając uczniom na aktywność własną, która wyzwoli ich potencjał i zachęci do dyskusji na tematy niejednokrotnie trudne, jakie podejmowane są w lekturach licealnych.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.